Hlavná misia DVGW je zlepšiť plynový a vodárenský priemysel po technickej ako aj po vedeckej stránke. Táto organizácia stanovuje celosvetové štandardy a testovacie protokoly v tejto oblasti. Schvaľuje a certifikuje laboratóriá, ktoré potom uskutočňujú testovanie podľa týchto štandardov a protokolov. DVGW už autorizovala viac ako 20 súkromných laboratórií po celej Európe, ktoré sú oprávnené viesť testovanie a certifikovať. V USA túto funkciu plní NSF / National Science Foundation/.
Na získanie certifikátu DVGW je potrebné dosiahnuť minimálnu účinnosť až 80%, na rozdiel od NSF USA /National Sanitation Foundation USA/, ktorá ako akceptovateľnú úroveň účinnosti ochrany pred vodným kameňom považuje už 50% účinnosť. Také isté percento účinnosti potom vyžadujú aj asociácie, ktoré NSF USA autorizovala na vydávanie certifikátov, ak napr. WQA (Asociácia Kvality Vody).
DVGW vydáva testovacie známky alebo certifikáty ako napríklad štandard W510 "zariadenia na ochranu pred vodným kameňom", alebo interne “DW9191 – Kalkschutzanlage” (scale protection device). W510 štandard obsahuje svetovo najprísnejšie kritériá na posúdenie efektívnosti systému proti vodnému kameňu. Aby niektoré zariadenie získalo certifikát W510, musí prejsť cez 3 nezávislé testovacie protokoly :
- Protokol Štrukturálna integrita a materiálová odolnosť
- Protokol Mikrobiologický test (W270) a Test hygienickej nezávadnosti materiálu (KTW)
- Protokol Účinnosť ochrany pred vodným kameňom (W512)
Protokol "Štrukturálna integrita a materiálová odolnosť STI" - vyžaduje vysokú odolnosť zariadenia pri záťažových a tlakových testoch. Zariadenie sa testuje na odolnosť proti tlakovým rázom, mechanickému poškodeniu ako aj celkovej degradácii použitých materiálov pri bežnom dlhodobom zaťažení. Úspešné absolvovanie skúšky "štrukturálnej integrity a materiálovej odolnosti" zaručuje vysokú odolnosť použitých materiálov a výnimočne dlhú životnosť zariadenia v reálnom zaťažení.
Protokol "Mikrobiologický test W270 & KTW" – testuje mikro-biologickú a hygienickú nezávadnosť ne-kovových materiálov. Pozostáva z 2 dlhodobých testov. Protokol W270 testuje rast mikroorganizmov na testovanom materiály pri dlhodobom styku s pitnou vodou. Protokol KTW dlhodobo testuje všetky použité ne-kovové plastové časti, povrchy, tesnenia a lubrikanty podľa UBA a BGA noriem, aby sa zaistilo, že sa do pitnej vody nevyluhovávajú žiadne zdraviu škodlivé látky.
Protokol "Účinnosť ochrany pred vodným kameňom W512" - vyžaduje účinnosť zariadenia minimálne 80 % a to v 4 nezávislých testoch (na rozdiel od amerického NSF, kde požadujú splnenie účinnosti na 50%). Bola to výzva, no chceli sme, aby CrystaliT® bol testovaný práve v certifikovanom laboratóriu DVGW v jeho domovskej krajine v Nemecku. Test simuloval reálne životné podmienky, bol robený po veľmi dlhú dobu a používala sa extrémne tvrdá minerálna voda z prameňa.